آبگیری و افتتاح سد خداآفرین

سد مخزنی «خدا آفرین» از توابع شهرستان «کلیبر» استان آذربایجان شرقی صبح روز جمعه 15 آذر ماه با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر نیرو افتتاح و آبگیری شد.
 
سد مخزنی «خدا آفرین» در فاصله 196 کیلومتری پایین‌دست ارس بر روی رودخانه ارس به صورت مشترک با کشور جمهوری آذربایجان احداث شده‌است.
هدف از احداث این سد مخزنی، ذخیره‌سازی آب و کنترل سیلاب‌های رودخانه مرزی ارس به منظور آبیاری 80 هزار هکتار از اراضی کشاورزی پایین‌دست استان آذربایجان شرقی و اردبیل بوده‌است.
یکی از مهمترین ویژگی ساخت این, سد مهار آب رودخانه مرزی ارس و جلوگیری از خروج سالیانه یک میلیارد مترمکعب حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران به خارج است.
 
متوسط تولید انرژی از نیروگاه‌های سد «خدا آفرین» معادل 550 کیلو وات ساعت برآورد شده که در شرایط حاضر این مقدار انرژی را می‌توان تنها با احداث نیروگاه سمت ایران استحصال کرد.
معاون اول رییس جمهور در حاشیه افتتاح این سد در اجتماع مردم روستاهای علی آباد و جانان لو حاضر و از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات اهالی این روستاها قرار گرفت و برای رفع این مشکلات قول مساعد داد.
لازم به ذکر است عملیات اجرایی ساخت سد که در 240 کیلومتری شمال شرق تبریز قرار دارد از سال 79 آغاز شد.


بهره برداري از سد قلعه چاي عجب شير

 

بهره برداری از سد مخزنی قلعه چای عجب شیر در روز  پنج شنبه 14 آذر 1387 در آذربایجان شرقی آغاز شد.

برای ساخت این سد حدود 148 میلیارد تومان هزینه شده است و با بهره‌برداری از آن حدود 12 هزار هکتار از اراضی پایاب آبیاری خواهد شد. با بهره برداری از این سد ضمن ایجاد اشتغال برای6500 نفر ، حدود70 هزار تن تولید محصوات زراعی و باغ های32 روستای منتفع افزایش خواهد یافت. سد قلعه چای از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی است که طول تـاج آن 336 متر ، عرض تاج 10 متر و ارتفاع آن از پی 85 متر، طول دریاچه سد 5.3 کیلومتر خواهد بود. حجم مفید سد قلعه چای 40 میلیون متر مکعب است کـه قـابلیت تنظیم 55 میلیون مترمکعب را دارد. سرریز سد از نوع آزاد و خارج از بـدنه سد و طول آن 45 متر است که می‌تواند هزار و 170مترمکعب در ثانیه سیلاب را تخلیه کند. این سد در 20 کیلومتری شمـال شرق شهرستـان عجب شیر قرار دارد و ساخت آن از آذر 79 آغاز شده بود.

 

 
 
کليه حقوق اين سایت طبق قوانين نرم افزاری متعلق به شرکت مهندسی فرادید میهن می باشد